Jednou z našich hlavních aktivit je tzv. “Buddy program”. Hlavním cílem je přijíždějícím studentům nabídnout pomocnou ruku v situacích, kdy ji nejvíce potřebují, což znamená především po jejich příjezdu - když musí čelit prvním překážkám v cizí zemi. Čeští studenti jako dobrovolníci, kterým říkáme “Buddy”, pomáhají zahraničním studentům s ubytováním, potřebnými dokumenty a snaží se, aby se cítili v našem městě dobře.

Co znamená, když se řekne BUDDY:

V rámci našeho Buddy programu jsou Buddy tím prvním kontaktem pro nově přicházejícího zahraničního studenta. Jiný kraj, jiný jazyk, jiná kultura. S tím vším se musí zahraniční student v prvních dnech rychle vypořádat. Už samotné ubytování může být pro něj velká výzva. Všechno však jde lépe, pokud je tu osoba, která mu hned po příjezdu autobusu podá pomocnou ruku, ukáže koleje a nejbližší supermarket. Erasmák ušetří spoustu času, mobilních dat a získá kamaráda na celý semestr. Buddy má skvělý pocit, že mohl “helpnout”, “zaspeakovat si” nebo se přiučit dalšímu cizímu jazyku jako španělštině, italštině či turečtině. Ano, studenti k nám přicházejí studovat z celého světa! Bez toho, aby jsi musel do kterékoliv z těchto krajin cestovat, se s ní můžeš seznámit i skrze svého Erasmáka.

Stačí, kdyz se u nás zaregistruješ jako oficiální Buddík a hned po přihlášení do Fiesty si můžeš mezi jednotlivými profily zahraničních studentů vybrat toho svého. První dny jej seznámíš se základy studentského života a neformální vzdělávání může začít. Je jen na tobě, kolik času Erasmákovi věnuješ. Můžete spolu strávit první týden, měsíc, semestr nebo se dokonce navštívit přes léto.

To do Buddy list:

  • Vybrat si Erasmáka
  • Navázat s ním komunikaci před příjezdem
  • Vyzvednout ho
  • Ubytovat ho (pouze málo kolejních recepčních mluví anglicky, proto je Buddy výraznou pomocí při řešení jakýchkoliv záležitostí ohledně ubytování)
  • Ukázat mu okolí (kde najít potraviny, školu a nejlepší pivo :)
  • Pomoct mu vyřídit šalinkartu

Chceš se i ty stát Buddym a vstoupit do multikulturní komunity? Tak neváhej a hned se zaregistruj! Těšíme se na tebe.

Každý, kdo má zájem stát se Buddym pro zahraničního studenta, se může zaregistrovat do našeho portálu Fiesta.

Nebo napiš své dotazy na e-mail hrmanager@esnmendelu.cz.

Pokud se staneš Buddym, nezapomeň se také přidat do facebookové skupiny: Buddy ESN MENDELU. V této skupině najdeš všechny ostatní Buddy, kterých se můžeš na cokoliv zeptat nebo s nimi sdílet své zkušenosti, zážitky, radosti či strasti ze života Buddyho.